סיכומי שנה מעניינים ונבחרים 2016

עכשיו שסיימתי עם סיכום השנה שלי, הגיע הזמן לעבור לדבר השני הכי חשוב בחג הסיכומים: סיכומים של אחרים!

מי היה מאמין שדווקא בזמנים בהם יש שפע אדיר של הכל מהכל וחג סיכומי השנה נמשך איזה חודש וחצי וכל דרעקית ודרעק (הי!) מפרסמים את סיכום האלבומים היומרני שלהם (הי, גם פה!) עדיין אני מוצא עצמי מתוסכל מההיצע המשעמם וחסר המעוף ששורה ברוב הסיכומים וב- 99.4% מהסיכומים המגזיניים. לכן אני מעוניין גם השנה לאסוף לי (ולמי שעוד בעניין) את כל הסיכומים הכי מעניינים שאני נתקל בהם ברשת, עדיפות לסיכומים אישיים וטקסטואליים שמהווים מראה פנימית לטעם המוזיקלי הייחודי של הכותב/ת שלהם. עדיפות עוד יותר גדולה (עם נסיבות מקלות) אני מעניק לסיכומים בעברית ולו בשביל לדרבן כותבים לפרסם את הרשימות האישיות שלהם.

באופן טבעי רבים מהסיכומים העבריים שאפרסם פה הם של אנשים שאני מכירים, אבל זה בעיקר כי אני אוהב את הטעם שלהם ומוזיקה היא למעשה הגורם שחיבר בינינו. עדיין ישנה סבירות שאני לא מכיר את כולם ופספסתי רשימות כלשהן, אז בבקשה הפנו את תשומת לבי אליהן ואשמח לפרסם אותן (כל עוד הן אכן מתאימות לכאן).

ככל שזה נוגע לסיכומים לועזיים, אני קצת יותר בררן לגבי איכות הרשימה לפי טעמי האישי.

[שימו לב, זהו פוסט מתעדכן. אני מוסיף רשימות חדשות בנגלות כל כמה ימים. אז אל תשכחו לחזור לראות מה השתנה ומה התחדש]

בעברית

Ten To Butter Blood Voodoo – אחד הסיכומים שהכי חיכיתי וקיוויתי להם השנה ואני ממש שמח שאכן הגיע בסופו של דבר. רשימת אלבומי השנה של אורי דביר, חבר עם טעם ייחודי ומשובח שלאורך השנים הכיר לי המון מוזיקה מעולה שלא הייתי מכיר בשום דרך אחרת. יש פה המון אקספרימנטל, גאראג', פולק מוזר, קצת פסיכדליה והרבה דברים טובים מהם הרבה שלא הכרתי בכלל. מומלץ ביותר.

שחרזאדה – רשימה ייחודית של אסף קפלן שמסכם בתוכניתו שבקול הקמפוס את המוזיקה הפסיכדלית-פרוגרסיבית שנוצרה בישראל בשנה האחרונה. האמת, בלי לדעת זאת זה כנראה אחד הסיכומים שיותר חיכיתי להם רק בגלל החסך הנוראי והמתסכל שיש לי במוזיקה ישראלית שמתאימה יותר לטעם של ונראה שהסיכום של שחרזאדה לגמרי ממלא את הצורך הזה. יש גם סוף סוף סיכום שנותן מקום של כבוד לאלבום הנהדר של יוחאי וולף שלא נכנס לסיכום שלי אבל כן ציינתי מאוד לטובה בעמוד הפייסבוק של הבלוג.

מיכאל גינזברג – סיכום השנה של מיכאל אצל מוסיקה נטו. 33 אלבומים שאת רובם לא ראיתי באף סיכום אחר שזה פלוס רציני. Matt Elliott ו- And Also the Trees נכנסו גם אצלו למקומות מכובדים, ואלו שני אלבומים שלא ראיתי בשום מקום מלבד בסיכום שלי ושל מיכאל.

קוואמי – סיכום 45 אלבומי השנה של קוואמי כ- Note מושקע בפייסבוק. זה לא אמור להפתיע אף אחד אבל הסיכום הזה הוא גם כן כולל לא מכט בחירות ממש ייחודיות שלא ראיתי עוד בשום מקום אחר בחודש הסיכומים הזה.

קולומבוס – מגזין המוזיקה המעולה והפורה בפרויקט סיכום השנה הקבוע שמתפרש על פני מספר פוסטים שנתרמו מאת מספר חברי המערכת. יש לנו בחירות אלבומי ושירי (ולפעמים גם הופעות) השנה של צוות הכותבים, אלבומי השנה של הקפטן ועוד שני סיכומים מעניינים במיוחד: אלבומי ושירי השנה המזרח תיכוניים מאת ניצן אנגלברג ויניב יורקביץ' והסיכום האפריקאי מאת עומר אסייס [בחירות הצוות || בחירות הקפטן || הסיכום המזרח תיכוני || הסיכום האפריקאי]

טאפאס וטאפאס – נמרוד ספיר, אחד הכותבים האהובים עליי, לא כתב השנה בכלל אבל בכל זאת קיבלנו ממנו סיכום שנה שזה תמיד נהדר. לצערי לא התפרסם בבלוג שלו אלא אצל המאזין כחלק מהתארחות בתוכנית הרדיו של עידו שחם אבל יש גם טקסט על כל אלבום!

המאזין – שני סיכומים יש לנו בבלוג של עידו שחם (יש סיכום שלישי של נמרוד ספיר אבל זה קיבל ייצוג משלו תחת טאפאס וטאפאס) ושניהם מפוצצים בטונות רבות של גיטרות מנסרות. סיכום הPאנק ודברים דומים של בן טברסקי וסיכום 20 אלבומי השנה של עידו [ֿֿבן טברסקי || עידו שחם]

אור בזויות – תוכניות הרדיו לסיכום השנה של אורי זר אביב שהודה בפני בצער שאין לו זמן לכתוב השנה סיכום של ממש. אבל זה הטעם של אורי והוא אדיר אז גם הקלטות של התכניות שלו זה הרבה יותר מכלום [אינדיפופ, אלקטרוניקה ויציאות שלא במקוםרוק, פאנק וירקות שורש | השירים השקטים | היפ הופ, סול, פסיכדליה וערמונים || גניבות מסיכומים של אחרים]

עונג שבת – כמו שנה שעברה, גם השנה גיאחה נותן מקום לבחירות אישיות של מספר אנשי מפתח. בינתיים התפרסמו – רשימת האלבומים ה״מהפכניים״ של השנה מאת ניצן פינקו, שמתמקדת במוזיקה Pאנקית ברובה, רשימת 5 שירי השנה של תומר קריב, אמנם מדובר רק בשירים אבל בחירות ראויות, מעניינות ולא-טריוויאליות (וגם נותן כבוד ל- Cross Record שהופיעו בסיכום שלי), רשימת 5 אלבומי השנה המקומיים של איתמר ברנשטיין. כמו כן, 50 שירי השנה של גיאחה ו- 60 שירי השנה של קוואמי  [ניצן פינקו || תומר קריב || איתמר ברנשטיין  || גיאחה || קוואמי]

הרמוניה דרומית – הפוסט שאני מחכה לו יותר מכל. הסיכום המסורתי, העמוס, העשיר והמושקע בטירוף של תומר, והשנה גם האישי והנוגע יותר מאי פעם (והוא תמיד היה אישי ונוגע). טונות רבות של מוזיקה וגילויים בפוטנציה מהאיזורים שהבלוג והטעם של תומר ידועים בהם – אמריקנה, רוק דרומי, קאנטרי-רוק, פולק וגם פשוט גיטרות רוצחות לפנים. אסור לפספס. ויש גם פוסט משובח של סיכום ההוצאות המיוחדות של השנה עם נציגים מעולים כמו Big Star, My Morning Jacket, Prix ועוד [אלבומי השנה || ההוצאות המחודשות והמיוחדות]

לקרוע מיתר – סיכום עשיר בשני חלקים. שילוב נאה של אלבומים מוכרים, אלבומים לא כאלה מוכרים שאני מופתע ושמח שקיבלו מקום ראוי ואפילו כמה וכמה שלא היכרתי או אפילו לא ידעתי שלא יצאו השנה (Spain, וואלה!?) [חלק ראשון || חלק שני]

No Words/No Thoughts – סיכום השנה של משה לוי, שכרגיל אוהב למרוד בכולם והפעם הלך על נון-נון-קונפרמיזם, הודה שהוא איש משפחה ולפני כל הלגנים של הנויז, המטאל, הדרון והאקספרימנטל ובחר את ביונסה לאלבום הפופ של השנה שלו. אבל אנחנו סולחים לו כי זה עדיין לא אלבום השנה הדפניטיבי, וכי יש עוד הרבה אלבומים מעניינים ברשימה, החל מהז'אנרים שהזכרתי וכלה בג'אז, קלאסי, פוסט-פאנק ועוד. והפעם הוא גם השקיע בכתיבה על הטופ 10 שלו וזה מקסים לחלוטין.

Him & She – סיכום שנה של אלבומי הדרכים האמריקאיות המאובקות. 20 אלבומים והכתיבה הנפלאה של חן הוניג. אל תפספסו בשום פנים ואופן את המקום הראשון שלה!!!!

מוזיקה להתעכב עליה – 12 אלבומי השנה של דויד שפיר פלוס אלבומים ראויי ציון. הרבה ג'אז אבל ממש לא רק. שיקוף מרתק של טעם אקלקטי ושונה למדי מזה שלי.

Growing Backwards – סיכום מגוון ויפה מאוד של גלי גונן. רשימה ללא דירוג מלבד אלבום השנה. טקסטים קצרים וקולעים. היפ הופ, דרון, אקספרימנטל, ג'אז, פולק, פוסט-פאנק. יופי של דברים ויש גם מיקס!

שביל בצד – סיכום השנה של ניר גורלי כחלק מהטור שלו בוואלה! הפעם בסיכום רציני של 30 אלבומי השנה (לעומת שנה שעברה של 5 אלבומים בלבד, אבל היו בחירות מעולות אז לא באמת מתלונן. יותר מדי). לא מעט חפיפות עם הסיכום שלי אבל גם לא מעט שלא. והכי חשוב, נותן כבוד ל- The Amazing, Fear of Men ו- Morgan Delt שאמנם לא נכנסו לסיכום שלי אבל עדיין להקות ששווה להכיר ואני שמח שעושים להן כבוד (במיוחד השתיים הראשונות).

גיל מטוס – אחד הסיכומים הכי מושקעים ויזואלית שראיתי ברשת העברית. עבודה מדהימה ומעוררת השראה. וגם הבחירות של גיל נהדרות ומחולקות לז'אנרים ללא דירוג. המון דברים שאני מכיר והמון דברים שלא וחייב להגיע אליהם. יש גם פוסט נלווה של ההוצאות המיוחדות של השנה [ סיכום שנה | הוצאות מחודשות  ] 

הלא קריטי – סיכום השנה של שי ליברובסקי. מאוד היפ הופ oriented, אבל לא רק. מבט מקיף על שנה שהוציאה את שי מאוד מרוצה בסופה. יש גם שני מיקסים מושקעים.

ענבר שפס – רשימה שהתפרסמה באתר של דיסקסנטר. לא בלוג אבל רשימה אישית שזה אחלה. יש פה היפ הופ, מטאל, Pאנק, איגי פופ ועוד דברים שבחיים שלי לא שמעתי עליהם שזה בעצם הכי טוב.

מאשין מיוזיק – רשימת אלבומי המטאל הטובים של השנה ללא סדר או מספור. הרשימה היחידה של הז'אנר שאני תמיד אקרא ויהי מה. כרגיל, הכתיבה הנפלאה של רון היא היחידה שאני מכיר שממש גורמת סקרנות עזה ורצון לבדוק את כל הדברים שהוא כותב עליהם (ואז לנסות קצת ולזנוח, כי עדיין קשה לי עם מטאל, אבל רק לגרום לי לנסות זה הישג מרשים). מהרשימה אני דווקא מכיר כבר את Forty Watt Sun, שזה יותר לכיוון הסלואוקור הכי כבד אבר. אלבום טוב אבל הו, כמה שזה כבד, על הנשמה ועל כל הקיום האנושי.

בחו"לית

Arctic Drones – הרשימות של מגזין הפוסט-רוק היותר מעניין בנמצא (האמת, לא יודע אם יש יותר מאחד). שתי רשימות – בחירות הצוות (לא מדורגות) ובחירות הקהל (מדורגות) מלאות בכל טוב אטמוספרי, סינמטי עם ים של קרשנדואים [בחירת צוות המגזין || בחירות המאזינים]

A Closer Listen – עשרת אלבומי הפוסט-רוק הטובים של השנה ללא דירוג. שנה שעברה הרשימה הזו שלהם הייתה ממש מוצלחת, כך שאני מצפה שהם יעשו עבודה דומה גם השנה (למרות שיש לציין שהם הכניסו את החדש של Explosions in the Sky שאני מצאתי ממש מאכזב ומשעמם)

Observer – רשימה נאה ומעניינת של האלבומים הטובים שזכו להתעלמות. אמנם אחד נמצא בסיכום שלי (Doug Tuttle), עוד אחד שדווקא לא הייתי אומר שזכה להתעלמות (Cass McCombs) ואחרים שאכן פספסתי או לא היכרתי.

Noisey – רשימה עצומה של 100 אלבומים. האמת שמרבית טופ 20 האלבומים משעממים רצח, אבל אם מתעלמים מהמקבץ הזה שכולל מלא בחירות צפויות ולא מרגשות, דווקא יש הרבה מה לחקור ולגלות.

Norman Records – רשימה מעניינת של חנות התקליטים בריטית. בזכות הניוזלטר שלהם זכיתי להכיר את אלבום השנה הנוכחי שלי, אז יש לי כרגע פינה מאוד חמה בלב עבורם.

The Quietus – כרגיל רשימה גרנדיוזית ולא קונבנציונלית של 100 אלבומים, רובם אנונימיים לחלוטין. מעניין וקשה אבל אולי שווה את זה?

Backseat Mafia – רשימת 25 אלבומי הפסיכדליה של השנה. 2 מהם נכנסו לסיכום שלי, אחד של The Myrrors שהיה אצלי בשנה שעברה אבל השנה לא הצליחו להרשים אותי ואחד של Camera הברלינאים שמאוד אהבתי את הקודם שלהם וגם פה החדש היה נחמד אבל לא מספיק. כל השאר בלתי מוכרים בעליל ואני רק מחכה קצת לחזור למוטב כדי לצלול לתוך הרשימה הזו.

Dayz Of Purple And Orange – עוד סיכום שנה פסיכדלי, הפעם 20 אלבומים ואני לא מכיר מפה פשוט כלום! שנה שעברה הבלוג הזה הפציץ עם הפתעות מצוינות אז גם פה אני מת להתפלש בתור הרשימה הזו.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.